WIRD wskaźnik, który zastąpi WIBOR Czym jest WIRD? Różnice między WIRD a WIBOR. Kiedy pierwsze produkty oparte o WIRD?

gpw benchmark wird

Prace nad wskaźnikiem WIRD prowadzone są w formule projektowej i zostały podzielone na podzespoły tematyczne. Wartość indeksu WIRON kalkulowana jest codziennie, na podstawie transakcji z dnia poprzedniego. Aktualną wysokość WIRON możesz sprawdzić w Billfold.pl oraz na stronach GPW Benchmark. WIRON to nowy, zupełnie nikomu wcześniej nieznany wskaźnik, którego celem jest zastąpienie niechlubnego w ostatnich latach WIBOR-u. Założyliśmy, że marża banku w każdym przypadku wynosi 3,15%.

Pięć scenariuszy na uporządkowanie państwowych banków w PZU

Co ważne, na poziom obu wskaźników wpływa wysokość stóp procentowych, jednak w nieco inny sposób. Indeks O/N może być niższy nawet o 1.5 – 2 punkty procentowe w stosunku do stosowanych powszechnie na rynku wskaźników terminowych. Ponadto zamiennik powinien mieć dostosowaną strukturę terminową – czyli indeks O/N musi zostać rozszerzony o możliwość wykreowania wartości terminowej. To, że banki od początku grudnia 2022 mogą zawierać już umowy oparte o WIRON, nie oznacza, że trwające umowy kredytowe zostaną automatycznie zmienione. Docelowe zastąpienie WIBOR-u WIRON-em nastąpi na przestrzeni najbliższych kilku lat, o czym szerzej przeczytasz tutaj. Takie wyrównanie poziomu obu wskaźników na pewno nastąpi, jeśli dojdzie do skutku ostateczna zmiana WIBORu na WIRON.

Zwiększyła się transparentność opracowywania wskaźnika, a w konsekwencji ochrona konsumenta. Jest to indeks oparty na rzeczywistych transakcjach, co zgodnie z Regulacją BMR było jednym z celów przeprowadzanych na jej podstawie reform wskaźników referencyjnych. Dzięki zmianie w podejściu i bazowaniu na realnych danych dotyczących realnych transakcji, istotnemu zmniejszeniu uległo ryzyko manipulacji.

O indeks transakcyjny WIRD ma opierać się wiadomości z różnych stanów Indii oprocentowanie kredytów. Jednak jego notowania GPW Benchamrk zaczął publikować dopiero od maja 2022 r. Poniżej zaprezentowaliśmy aktualne wartości wskaźnika. W kwestii poprawności ustalania wartości wskaźnika zostały spełnione również dodatkowe warunki.

Stopa składana (stawka depozytów trzymiesięcznych) – 5,20 %

Zgodnie z brzmieniem unijnego rozporządzenia BMR zamiennik WIBOR będzie o niego powiększony. Przepisy prawne regulują, że jeśli dochodzi do zastępowania indeksu, to stawka zastępująca poprzednią powinna być w sensie ekonomicznym tożsama. Innymi słowy, musi dojść do korekty dopasowującej jedną stawkę do drugiej, tak aby została utrzymana ta sama ekonomiczna wartość. Założenia europejskiego rozporządzenia BMR są takie, że WIRD i WIBOR powinny przyjmować podobne wartości. Jeżeli finalnie dojdzie do zastąpienia stawki WIBOR, to wysokość wskaźnika WIRD i tak będzie musiała zostać dostosowana do wysokości poprzednio obowiązującej stawki WIBOR.

  1. – A więc mamy różnicę między najwyższym WIBOR-em a najniższym WIRD-em na poziomie pkt.
  2. Jeśli zastanawiasz się, kiedy WIRON zastąpi WIBOR, wiedz, że może on być stosowany przez banki i instytucje pożyczkowe już od grudnia 2022 roku.
  3. Umowach kredytowych, ale też instrumentach finansowych (np. w papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne, jak choćby w ustalaniu opłat za zarządzanie.
  4. Zamiast wskaźnika WIBOR 3M, GPW benchmark będzie obliczał stopę, wyróżniając dzienne stawki WIRD z całego kwartału.
  5. Jedną z pierwszych kluczowych decyzji, jaką podjęła Grupa Robocza, był wybór wskaźnika zastępującego obecnie stosowany wskaźnik referencyjny, jakim jest WIBOR.
  6. Wyliczane według nich oprocentowanie kredytów hipotecznych zmieniałoby się zatem codziennie, co nie jest korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorców.

W założeniu ma on wkalkulować koszt pozyskania przez banki finansowania na rynku hurtowym, obejmującym oprócz banków inne instytucje finansowe, a także duże przedsiębiorstwa. Co więcej, przy zastosowaniu takiego sposobu obliczania nie ma opcji, by nowy wskaźnik odnosił się tylko do deklaracji samych zainteresowanych, co należy ocenić pozytywnie. Jest to równoznaczne z tym, że baza informacyjna służąca do wyznaczania indeksu będzie znacznie szersza.

WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego, jest najczęściej wymieniany przez ekspertów jako potencjalny zamiennik wskaźnika WIBOR®. To właśnie on może więc stać się alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym, na którego podstawie będzie liczone oprocentowanie kredytów hipotecznych. Na obecną chwilę wysokość wskaźników WIBOR i WIRD jest zbliżona. Wskaźnik WIRD wyniósł 6,50 proc., a wskaźnik WIBOR 3M 7,14 proc., co oznacza, iż różnica wyniosła 64 pkt.

WIRD, WIRF czy WRR? Który wskaźnik byłby najkorzystniejszy dla kredytobiorców?

Zajmuje się tym Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. Sprawdźmy zatem, o ile rzeczywiście mogłyby się zmniejszyć raty kredytowe, gdyby WIBOR® zastąpił jeden z nowych wskaźników Vipshop: Czego można się spodziewać po likwidacji Archegosa zaproponowanych przez GPW Benchmark. WIRD od 2023 roku zostanie zamiennikiem dla stawki WIBOR® i będzie zastosowany w obecnych umowach kredytowych. Charakteryzuje się ona niskim wolumenem obrotów, co powoduje, że w niektóre dni nie odbywają się żadne transakcje i wówczas wysokość wskaźnika ustalana jest na podstawie jego wartości z dnia poprzedniego. Mówi on zatem o koszcie pozyskania pieniądza na rynku, ale co ważne, bierze pod uwagę wyłącznie transakcje depozytów niezabezpieczonych o terminie zapadalności O/N (overnight).

Docelowo WIRON ma zastąpić WIBOR we wszystkich umowach, ale możliwe to będzie dopiero w przeciągu najbliższych kilku lat. Nieco mniejszą różnicę dostrzeżesz w przypadku WIBOR 3M i WIRON 3M. Jeśli pierwszy z indeksów wynosi aktualnie 7 procent, WIRON 3M skalkulowany jest już na poziomie 6,1 proc., co w przypadku zaciągnięcia kredytu opartego o WIRON, da Ci oprocentowanie niższe o 0,9 procent.

Krzysztof Cugowski mówi, jak waloryzacje zmieniły jego emeryturę

gpw benchmark wird

Jeśli więc dojdzie do sytuacji, że WIRON będzie taki sam jak WIBOR lub go wręcz przewyższy, kredyty z WIRON mogą okazać się droższe. Na podstawie zbioru transakcji, jaki Handlu online w Indiach jest ci łatwiej pozostaje po korekcie, wyliczana jest średnia stopa procentowa ważona wolumenem. Dla porównania, wskaźnik WIBOR 3M stosowany dzisiaj w wielu umowach o kredyt hipoteczny, od jesieni 2023 roku do dzisiaj utrzymuje się na niemal stałym poziomie około 5,85 proc. Różnica między WIRON a WIBOR® zatem znacznie zmalała.

Powtórka frankowego scenariusza? Eksperci o hipotekach z WIBOR-em

Jeśli zastanawiasz się, ile wynosi WIRON dzisiaj (jaka jest stawka WIRON), poniżej znajdziesz aktualne notowania WIRON 1M, WIRON 3M, WIRON 6M. Dane aktualizowane są codziennie, dlatego masz pewność, że wartości te są aktualne. Ostatnio na zastosowanie wskaźnika opartego właśnie na transakcjach overnight zdecydowała się Komisja Europejska, która wskazała wskaźnik SARON jako zamiennik LIBOR dla franka szwajcarskiego. Z tym że wskaźnik SARON wskazany przez KE został uzupełniony o tzw.

NGR zajmuje się również zbudowaniem krzywej terminowej, która umożliwi wyznaczenie terminowych stóp procentowych, oprocentowaniem obligacji czy emisjami własnymi banków. Jedną z pierwszych kluczowych decyzji, jaką podjęła Grupa Robocza, był wybór wskaźnika zastępującego obecnie stosowany wskaźnik referencyjny, jakim jest WIBOR. WIRD ma być alternatywą dla wskaźnika WIBOR – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Nowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej może zacząć obowiązywać już od 2023 roku. Możliwe jest, że przez pewien czas WIBOR i WIRD będą stosowane równolegle – twierdzą eksperci z Deloitte. Trzeba wiedzieć, że wybór wskaźnika zastępującego WIBOR to dopiero początek długiego i dość skomplikowanego procesu podzielonego na wiele etapów.

To spowoduje, że sektor bankowy będzie miał mniejszy wpływ na wysokość WIRD, co jest niewątpliwie zaletą w porównaniu z WIBOR-em. Rozwiązanie to będzie bardziej odzwierciedlać realia rynkowe w zakresie hurtowego obrotu gotówką pomiędzy uczestnikami rynku finansowego. Analizując to na chłodno, można stwierdzić, że WIRD będzie stawką „sprawiedliwą” zarówno dla posiadaczy wolnych zasobów gotówki, jak i posiadaczy kredytów. WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offer Rate, jest obecnie kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który stosowany jest w umowach finansowych, w tym np. Umowach kredytowych, ale też instrumentach finansowych (np. w papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne, jak choćby w ustalaniu opłat za zarządzanie. Stanowi on obok marży najistotniejszy składnik oprocentowania kredytów i niektórych pożyczek udzielanych przez banki.

Share